Sunbelt XXVII

konferencjaNo Comments

Strona główna » My blog » Sunbelt XXVII

Relacja naszego studenta z konferencji Sunbelt XXVII

 

W dniach od 1 do 6 maja na jednej z wysp Jońskich – Korfu, odbyło się najważniejsze w tym roku wydarzenie dotyczące sieci społecznych.

Konferencja Sunbelt XXVII swoją nazwę zawdzięcza temu, iż co roku jest organizowana w różnych słonecznych miejscach na świecie. Wcześniej były to między innymi Cancun w Meksyku, Kolumbia Brytyjska w Kanadzie czy słoneczna Kalifornia w USA. Następna z jej edycji planowana jest na Florydzie. Sunbelt XXVII  była ósmą z kolei edycją na starym kontynencie, ponieważ przyjęte jest, iż co trzecia konferencja odbywa się właśnie w Europie.

 Zapraszamy do galerii zdjęć.

Do małej greckiej miejscowości Dassia na wyspie Korfu, zjechała cała śmietanka naukowców zajmujących się sieciami społecznymi. Byli to miedzy innymi Vlado Batagelj (twórca aplikacji Pajek), Wolter De Nooy, Garry Robins, Phillip Bonacich oraz charyzmatyczny Carter Tribley Butts.

Około pięciuset referentów, których wystąpienia podzielone zostały na kilka paneli tematycznych, gwarantowało różnorodność prezentowanych badań i idei. Ogromna mieszanka kulturowa pozwalała na prześledzenie światowych trendów w badaniach nad sieciami społecznymi. Reprezentacja Polaków na Sunbelt składająca się z około 8-9 osób wydawała się dosyć skromna, aczkolwiek była to największa polska reprezentacja w historii Sunbelt (niektórzy twierdzą, że nie prędko uda nam się pobić ten rekord). Byli to między innymi dr Dominik Batorski, Paweł Kucharski, Adam Tatarynowicz, Kamil Rakocy, Jan Zając, Łukasz Jonak oraz Paula Bialski.

Tematyka poruszana na Sunbelt była bardzo szeroka: od Kapitału Społecznego, Sieci w Ekonomi, Marketingu i Rynków, Sieci w Zarządzaniu Wiedzą, aż po Sieci Infekcji i Chorób.

Przez pierwsze dwa dni odbywały się warsztaty. Była to świetna okazja do poznania twórców najbardziej znanych programów do analizy sieci społecznych NetDraw i Pajeka. Była to okazja nie tylko do lepszego poznania obu tych aplikacji, ale przede wszystkim do wymiany pomysłów i idei. Okazała się także dla kilku osób świetnym momentem na pierwsze upublicznienie wyników badań.

Jednym z paneli na konferencji był panel „Intra-organizational”. Prezentowane na nim badania dotyczyły sieci społecznych w organizacjach. Lomi Aleksandro wraz ze współpracownikami prezentował, w jaki sposób za pomocą sieci społecznych można identyfikować wpływ i role menagerów w organizacji. Łukasz Jonak przedstawił ciekawą koncepcję sieci jednej z firm informatycznych, gdzie węzłami były zarówno projekty jak i ludzie biorący w nich udział. Duża ilość badań dotyczyła „wyciągania” informacji z korespondencji emailowej w firmach. Szczególnie zaawansowani byli Japońscy naukowcy, analizując treść emaili zarówno osób wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz. Analiza zachowania menagerów oparta o e-maile została wykorzystana do poprawy wyników firmy.

Ciekawym panelem, był panel dotyczący „Networks, Economics & Markets”. Prezentowano zastosowania sieci społecznych w badaniu giełdy i rynków elektronicznych. Zaprezentowano koncepcję, która pozwala na wyodrębnienie osób skupujących w danym momencie akcje i pozwala na stworzenie charakterystyki zachowania maklerów w sieci. Interesujące było to, iż większość osób z tego panelu na co dzień wykorzystuje analizę sieci społecznych w swojej pracy w dużych instytucjach finansowych (głównie w Niemczech). Jedną z takich osób jest doktor Per Kropp, który szczegółowo przedstawił koncepcję analizy sieci społecznych na giełdzie.

Panel dotyczący wizualizacji sieci społecznych to przede wszystkim różne aplikacje lub fragmenty kodów pomagających w atrakcyjny sposób zaprezentować sieci społeczne. Metody zaprezentowane tutaj dotyczyły między innymi podwójnej segmentacji.

Jednym z prelegentów był Claus Arzenberg, prezentujący swoją  pracę dotyczącą tego, jak ludzie naturalnie reprezentują relacje społeczne i w jaki sposób reprezentują to współcześnie aplikacje (reprezentacja abstrakcyjna vs. konkretna, struktury explicite vs implicite).

Konferencja obfitowała w dużą ilość wystąpień, była świetną okazją do prezentacji wyników badań, a także do poznania nowych idei i pomysłów na wykorzystywanie SNA (Social Network Analysis).

Ze względu na ograniczenia objętościowe relacja zawiera opisy jedynie kilu paneli. Z ogromną przyjemnością odpowiem wszystkim zainteresowanym na pytania na temat konferencji lub któregoś z jej paneli oraz na wszelkie pytania od osób zainteresowanych tematyką sieci społecznych.

Abstrakty z konferencji

https://www.dropbox.com/s/q6xa0e2wcowu4c7/27_Abstracts.pdf?dl=0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top